free html website templates


Moravský lyžař, surfař, horolezec, cestovatel, dobrodruh Pavel Trčala, který v roce 2005 jako nejmladší Čechoslovák vystoupil na Mount Everest, je častým hostem festivalů. Pavel dává také motivační přednášky pro firmy, školy, lázeňská zařízení, kluby. Přednáška bude inspirací pro Vaše hosty, zaměstnance, či studenty. Tento web popisuje výběr z několika populárních přednášek.

Mobirise

Na kole do Afriky a zpět  

Pavel si zvolil po operaci kolene opravdu poctivou rehabilitaci - jízdu na kole a plavání v moři z Moravy až do Afriky. Přejel Slovinsko,
Itálii, Korsiku, Sardinii, Sicílii a přistál v Tunisku. Původně plánoval dosáhnout afrického kontinentu a letět zpět. Když však na Sicílii uviděl leták se slavným poutním místem v Medžugorii, rozhodl se pro cestu domů po vlastní ose přes Maltu, Kalábrii, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu a Maďarsko. Jeho dobrodružství může inspirovat všechny, kteří jsou po operaci a berou rehabilitaci vážně.  

Mobirise

Guinejský záliv stopem

Pavel procestoval stopem přes sto čtyřicet zemí šesti kontinentů. Když byl vyslán do Gabonu na projekt výstavby nemocnice, po ukončení pracovních povinností se vydal stopem na velkou cestu přes jeden z nejobtížnějších cestovatelských regionů světa. V Kamerunu vystoupil na nejvyšší horu Západní Afriky. Nechvalně proslulou Nigerijskou deltu projel na rychlém člunu mezi ozbrojenými bandity. Jeho cílem byl Senegal, kde před lety pracoval pro Světovou banku. Když však dorazil na konec své cesty, ani nestihl slavit; dostal malárii. S vypětím všech sil se mu podařilo dostat se na první letadlo do Nizozemí. Když stopoval přes Německo zpátky domů, tělo si vyžádalo oddych a Pavel skončil na týden v německé nemocnici.   

Mobirise

Mount Everest

Pavel je nejmladším československým horolezcem, kterému se podařilo stanout na nejvyšší hoře světa. Byl také prvním našim lyžařem, který tuto horu sjel na lyžích. Patří mu světový primát a dva světové rekordy ve snowkitingu přímo na severní straně Everestu. Prezentace popisuje životní přípravu, dramatický výstup na vrchol, sestup, při kterém Pavel o vlásek unikl smrti a nástrahy ve formě sněžné slepoty nebo výškové nemoci. Přednáška inspiruje všechny, aby nevzdávali své sny.

Mobirise

Z Londýna do Baku v Kadilaku

Cestovní kanceláře nabízejí půjčení auta v destinací pod sloganem fly and drive. Pavel si však vybral opak, tedy drive and fly. Z Londýna se vydal autem přes celou Evropu, Turecko a Gruzii do Ázerbájdžánu, aby se stal historicky prvním kitesurfařem na Kaspickém Moři. Na trase objevoval surf spoty na řekách, jezerech a mořích, která přišla do cesty. Z Baku pak letěl do Londýna zpět do práce. Celé dobrodružství bylo vydáno jako série článků v největším světovém kitesurf časopise. 

Mobirise

Hledání úrodné půdy na Madagaskaru

Na jedné ze svých pracovních misí byl Pavel vyslán německou investiční firmou na Madagaskar, aby tam hledal vhodná místa pro plantáže rostliny jatrofa, která se používá pro výrobu oleje. S týmem devíti agronomů a geodetů cestovali terénními vozy po odlehlých částech ostrova, zaznamenávali GPS pozice a odebírali vzorky půdy. Spali ve stanech ve vesnicích domorodců nebo úplně mimo civilizaci. Po ukončení pracovních povinností se Pavel vydal stopem na sever ostrova, aby surfoval ve vyhlášených vlnách indického oceánu.

Mobirise

Na surfu přes Karibik

Na cestách po Karibiku navštívil Pavel sedmnáct různých ostrovů. Přednáška popisuje přehled nejzajímavějších cest, včetně dobrodružné cesty, kdy přejížděl mezi ostrovy na surfu, nebo stopem na plachetnicích, či dokonce stopem letadlem. V Dominikánské republice vystoupil na nejvyšší horu Karibiku, na Portoriku hledal mimozemšťany na největší světové parabole Arecibo. Na Jamaice našel bezpečný nocleh na policejní stanici, na Britských panenských ostrovech byl pozván do domu nejbohatšího českého kitesurfaře Petra Kellnera.

Mobirise

Kolem nejsevernějšího mysu Afriky

Většina turistů jede do Tuniska odpočívat k bazénu do resortu. Pavel si však zvolil misi objet na kitesurfu nejsevernější bod Afriky. A když už tam byl, tak procestoval zemi od hranic s Alžírskem na severu až po hranice s Libyií na jihu. Objevil nádherné prázdné pláže, ale navštívil také známá turistická letoviska. Podíval se do pouště a hledal lázně v Kartágu. Když v hlavním městě nefoukalo, tak našel auto, které ho táhlo na wakeboardu po nábřeží.

Mobirise

Orient Express

V roce 1883 vyjel z Paříže první expresní vlak spojující západní Evropu a Balkánský poloostrov. Pavel absolvoval stejnou trasu, ale dostal se na místa, kam by vlakem nemohl. Mohl využít pohonu všech čtyř kol za volantem vozidla Dacia Duster. V Maďarsku wakeboardoval v pusztě, v Rumunsku hledal Drákulu, v Bulharsku našel černomořské vlny velké jako na oceánu a v Turecku jetsurfoval na vysokohorských jezerech. Na cestě zpět z Asie do Evropy přejel na kitesurfu úžinu Dardanely.

Mobirise

Arabský kafe

Ve Spojených arabských emirátech zažil Pavel neopakovatelná dobrodružství mezi šejky. Nezajímal se jen o vysoké mrakodrapy, drahá auta a luxusní hotely v Abú Dhabí a Dubaji, ale prozkoumal i netknuté hory, prázdné pláže a tyrkysové moře. Navštívil i nejvyšší písečné duny světa, které dokonce sjel na prkně. Teploměr každý den stoupal vysoko nad čtyřicítku a moře bylo teplé jako káva. Tedy, lépe řečeno, horký jak arabský kafe.

Mobirise

Cejlonský čaj

Pavel objel Sri Lanku autem, stopem, vlakem, na motorce i tuk tukem. Surfoval, kitesurfoval, sjížděl divokou vodu, stanul na nejvyšší hoře ostrova i na bájné hoře Adam's Peak.  Přednáška inspiruje všechny, kteří chtějí navštívit tento rajský ostrov, ale nechtějí se jen válet na plážích. Pavel popisuje také historické souvislosti a rozdělení ostrova včetně dlouho trvající občanské války a ničivé vlny Tsunami.   

Mobirise

Brána do pekel

Brána do pekel je kráter uprostřed pouště Karakum nedaleko oázy Darvaza. Tento kráter vznikl v roce 1971 během geologických průzkumů ložisek zemního plynu. Od roku 1971 zde hoří unikající zemní plyn. Pavel byl pozván do Turkmenistánu na mezinárodní sportovní hry a při této příležitosti navštívil fascinující místa této málo známé země. Hlavní město Ašchabád má nejvíce mramoru na světě. Předchůdci Moravanů prý přišli do Evropy z turkmenského města Mary.  

Mobirise

Luzon na dvou kolech 

Filipíny jsou rájem pro surfaře a kitesurfaře. Pavel se rozhodl objet hlavní ostrov Luzon po vlastní ose. Sehnal motorku, vyrobil držáky na prkno a kite a vyrazil hledat vlny a vítr. Dojel až k nejsevernějšímu mysu ostrova, kde se natáčel seriál Survivor. Vystoupil do kráteru sopky Pinatubo a poznal velmi přátelský národ, který je mixem španělských a amerických tradic. Díky motorce se dostal na a odlehlé pláže do vesnic, kde Evropana často nevidí. Byl nadšen vřelostí místních obyvatel.

Mobirise

Zelené pahorky africké 

Kvůli bezpečnostní situaci není oblast jižní Afriky v poslední době velmi vyhledávaným cílem turistů. Pavel však vždy chtěl navštívit tento kout světa, a tak prostě jel. Hledal vítr a vlny Mozambiku, zapadl do písku v deltě řeky Okavango a obdivoval krásné hory Svazijska. Předsudky nechal doma a poznal přátelské národy v nejrůznějších přírodních podmínkách. Setkal se také s fenoménem, kterému se říká novodobá čínská kolonizace Afriky.   

Mobirise

Další přednášky

Pavel navštívil přes sto čtyřicet zemí světa. Popisy dalších přednášek můžete získat na vyžádání. Zajímavé přednášky jsou Austrálie, Nový Zéland, Jižní Amerika, Střední Amerika, Severní Amerika, Jihovýchodní Asie. Pro televizní stanici Nautical Channel Pavel natáčí seriál TRAVEL WITH PAVEL. Tento serál je v anglické i české verzi a je vhodný jako motivační seriál v rámci výuky angličtiny. Epizody seriálu mohou být doplňkem jednotlivých přednášek. Všechny přednášky mohou být v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, ruštině v rámci výuky cizích jazyků na školách.

ZAMLUVTE SI PŘEDNÁŠKU

Pavel Trčala

Cestovatelské přednášky

Kontakt

pavel(zavinac)trcala.com